Aktuality

Vytisknuté ucho spojuje biologii s elektronikou

6.5. 2013 - Vědci z univerzity v Princetonu udělali další krok na cestě od lidí ke kyborgům. Pomocí 3D tisku buněk a nanočástic následovaného umělým růstem tkáně se jim podařilo vytvořit bionické chrupavčité ucho se zabudovanou anténou schopné přijímat radiové frekvence lidem neslyšitelné.

Připomeňte si Den Země!

20.4. 2013 - V průběhu roku se slaví mnoho mezinárodních dnů „něčeho". Jedním z těch, které si zasluhuje větší význam a připomenutí je Mezinárodní den Země, který připadá na 22. dubna. Už jste zasadili svůj projektový strom?

Buďte jako šimpanzi, buďte fér

19.3. 2013 - Vědci se neustále snaží přijít na to, čím se lišíme od našich nejbližších biologických příbuzných – šimpanzů. Místo rozdílů však nacházejí čím dál více podobností. Nyní tak u těchto primátů pozorovali smysl pro férovost, čímž (dalo by se říci) i některé lidi překonávají.

Kdo je nejlepší modelář?

7. 3. 2012 - Někdo si o prázdninách užívá prázdnin a dnů školního klidu, tým profesora Lahvičky je využil k řádné hádce o nejlepšího (a nejhoršího) modeláře. A že bylo o co se hádat!

Astronaut - povolání budoucnosti

31.1. 2013 - Každá doba se vyznačuje povoláním, které je nejvíc v kurzu. Nyní to jsou programátoři, ale nebude dlouho trvat a stanou se jím astronauti. Nebo si to alespoň myslí prof. Lahvička, který proto dohlédne na to, aby měli účastníci Labyrintu řádnou průpravu a slušný náskok před ostatními.

Projekt Mars500 prošlapává cestu na Mars

27. 1. 2013 - Už uplynulo přes 40 let od chvíle, kdy se člověk procházel po Měsíci. A protože "tam už jsme byli", směřují současné plány na let s posádkou jinam - k Marsu. Zatímco však cesta na Měsíc a zpět trvá zhruba 10 dní, v případě Marsu to je téměř rok a půl a je nutno se při tom vypořádat i s dříve neřešenými problémy.

Spánkem proti cukrovce

9.12. 2012 - Vysedáváte pozdě do noci u facebooku a brzo ráno máte vstávat do školy? V tom případě si napište Ježiškovi o inzulínové injekce, protože je možná budete brzy potřebovat – vystavujete se totiž většímu riziku vzniku cukrovky.

Trefíte od dikobraza k tygrovi?

12. 11. 2012 - Případně věděli byste, za jak dlouho se dostanete z tropů mezi tučňáky? Samozřejmě to záleží na okolnostech... v přírodě by to byly dlouhé štreky, v Liberci to však je coby dup. Není to však žádný zázrak, je to díky zoologické zahradě! Stačí se v ní neztratit.

Energománie je za námi

22. 10. 2012 - Ve znamení sluneční energie se uskutečnila další výjezdní akce LVHP na chatě Zvonice. Slunce opravdu místo konání zásobovalo vydatnými porcemi svého záření a navíc se ho účastníci, obrazně řečeno, mohli i nadechnout.

Zvonice bude nabitá energií

14. 10. 2012 - Po prázdninovém období relativního klidu projekt LVHP nabírá na obrátkách nevídaným způsobem. Vědecký institut totiž postihla energománie a tak nadcházející víkendová akce bude mít šťávu.

Do nového školního roku s chutí!

1. 9. 2012 - Nový školní rok právě začíná, všichni chodí o třídu výš, aby nabrali nové přírodovědné poznatky a všichni se na to jistě těšili a do školních škamen zasednou s chutí. Proč? Protože bez chuti by to rozhodně nebylo ono. Ostatně...

Na Zvonici za vykopávkami

2. 6. 2012 - Prof. Lahvička opět zve výzkumné týmy na horskou chatu Zvonice. Tentokrát však nebudou pátrat po jakýchsi zvonech, ale po našich dávných předchůdcích.

Mravenci aneb s kým máte tu čest...

26.5. 2012 - Zkusme si trochu přiblížit tvory, které nyní výzkumné týmy chovají ve svých antquariích. Obecně lidé vnímají mravence jako obtížný hmyz, ve skutečnosti nás však v mnoha ohledech převyšují a překonávají.

Vydejte se s prof. Lahvičkou do nevšedního Liberce

25. 4. 2012 - Profesor Lahvička na výzkumné týmy přichystal další akci Labyrintu. Tentokrát se však nebude nikam jezdit, a když jo, tak leda tramvají - protože se uskuteční přímo v centru Liberce.

Místo zásnubního prstenu zásnubní počítač

18. 4. 2012 - Romantičtí milovníci techniky již nemusí dlouze přemýšlet, co dají své milé k zásnubám. Týmu vědců se totiž podařilo vyrobit diamant, v němž je ukryt počítač... a tak skloubit dvě šikovné věci do jedné.

Kdy budou slepice snášet barevná vajíčka

9. 4. 2012 - Velikonoční čas motivoval profesora Lahvičku k tomu, aby znovu otevřel svůj dávno započatý, ale kvůli jiným prioritám odložený výzkum barevnosti snášených vajíček.

Čím vyčistit špinavou vodu? Špinavou vodou!

23.3. 2012 - Od toho jsou vědci tak chytří, aby vždycky přišli s nějakým úžasným nápadem. Tentokrát objevili způsob, jak může odpadní voda vyrábět elektřinu a ještě se při tom vyčistit.

Za tajemstvím z(a)traceného zvonu na Zvonici

Zvonice12.3. 2012 - Další z projektových akcí LVHP se koná ve znamení zvonu. Nejen toho z názvu chaty, kam se výzkumníci vypraví, ale i jednoho skutečného, který je však z(a)tracený.

Předpovědí hanojské věže konec světa?

Hanojské věže21.2. 2012 - Jedna z věcí, kterou se prof. Lahvička během svého bohatého vědeckého života zabýval, byl i konec světa. Ač pro mnohé je to téma spíše náboženské, lze ho pojmout i z čistě přírodovědeckého pohledu.

Bude cukr zakázanou látkou?

15.2. 2012 - Podle nedávno uveřejněné studie kolegů výzkumníků z USA jsou toxické účinky cukru natolik vážné, že by se s ním mělo zacházet podobně jako s tabákem nebo alkoholem.

Na začátku Labyrintu čeká bludiště

Kompas11.2. 2012 - Vědecké týmy z jednotlivých škol se již mohou připravovat na první odpolední akci LVHP zaměřenou na orientaci, a to nejen prostorovou.

Realizátorem projektu Labyrint vědy, her a poznání je občanské sdružení SPPolek.
Chmelařská 131, 463 11  Liberec 30
IČ: 26529874
Projekt je financován z fondů ESF a státního rozpočtu České republiky.

Copyright © 2018 Labyrint vědy, her a poznání. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.
2011 Labyrint vědy, her a poznání - Aktuality.
Powered by Joomla 1.7 Templates